OLODUM COVER, the drive-over and walk-over version of the OLODUM range, stands out for its dome-shaped cover that defines the light distribution.
Available in two sizes (the 180 version powered by 24 Vdc), it offers single-emission, dual-emission, and radial lighting solutions, ideal for enhancing driveways, pathways, and surfaces.
It guarantees high performance and durability in outdoor settings.
| Flow (min/max) | 55 lm |
| Pot. (min/max) | 3.0 W |
| Kelvin | 3000 - 4000 - 6000 - 470nm |
| CRI | >90 |
| Bundles | 90° |
| Code | description | technical features | finishes | ldt | |
|---|---|---|---|---|---|
|
E8396-LBC | OLODUM 130 COVER - Mono side emission |
29lm, 3000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8396-LBN | OLODUM 130 COVER - Mono side emission |
32lm, 4000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8396-LBI | OLODUM 130 COVER - Mono side emission |
34lm, 6000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8396-LBL | OLODUM 130 COVER - Mono side emission |
470nmK, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8397-LBC | OLODUM 130 COVER - Double side emission |
47lm, 3000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8397-LBN | OLODUM 130 COVER - Double side emission |
51lm, 4000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8397-LBI | OLODUM 130 COVER - Double side emission |
55lm, 6000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8397-LBL | OLODUM 130 COVER - Double side emission |
470nmK, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8398-LBC | OLODUM 130 COVER - Radial |
45lm, 3000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8398-LBN | OLODUM 130 COVER - Radial |
49lm, 4000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8398-LBI | OLODUM 130 COVER - Radial |
52lm, 6000K, CRI >90, 90° | Grey |
|
|
E8398-LBL | OLODUM 130 COVER - Radial |
470nmK, CRI >90, 90° | Grey |
|
| Flow (min/max) | 370 - 762 lm |
| Pot. (min/max) | 11.0 - 23.0 W |
| Kelvin | 3000 - 4000 |
| CRI | >90 |
| Bundles | 120° |
| Code | description | technical features | finishes | ldt | |
|---|---|---|---|---|---|
|
E8202-LBC | OLODUM 220 COVER - Single side emission |
370lm, 3000K, CRI >90, 120° | Black |
|
|
E8202-LBN | OLODUM 220 COVER - Single side emission |
381lm, 4000K, CRI >90, 120° | Black |
|
|
E8203-LBC | OLODUM 220 COVER - Double side emission |
740lm, 3000K, CRI >90, 120° | Black |
|
|
E8203-LBN | OLODUM 220 COVER - Double side emission |
762lm, 4000K, CRI >90, 120° | Black |
|