| Code: | 3725-LBC |
| Name: | TRAIL 12 LED |
| typology: | CONTROLLED LIGHT |
| family: | TRAIL INCASSO |
| intended use: | Indoor |
| installation: | Recessed Ceiling |
| recessed hole: | ø 36x314 mm |
| fixing: | Steel wire springs |
| body / structure: | Extruded aluminum body - Die-cast aluminum headers |
| painting: | Interior polyester powder coating |
| color: | Rought white |
| optical reflector: | Polished polycarbonate reflector |
| power supply: | Remote driver for LED, 500mA dc stabilized output |
| light beam: | Elliptical 25x35° |
| insulation class: | Classe 2 |
| weight: | 0.65 kg |
| IP grade: | 20 |
| IK grade: | 4 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | Power LED |
| overall power: | 21.0 W |
| device flow: | 1,421 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 3000 K |
| color rendering index: | >90 |
| False ceiling thickness (min/max): | 5 mm |
| Note: |
On request: built-in TRIMLESS |