| Code: | 4162-LBC |
| Name: | SINDI 240 SC XL |
| typology: | RECESSED SPOT |
| family: | SINDI |
| intended use: | Indoor |
| installation: | Recessed Ceiling |
| recessed hole: | 238x238 mm |
| fixing: | With adjustable brackets included |
| body / structure: | Sheet steel body |
| painting: | Interior polyester powder coating |
| color: | Rought white |
| power supply: | Integrated driver for LED, 700mA stabilized output |
| light beam: | Symmetrical diffusing 120° |
| insulation class: | Classe 2 |
| weight: | 1.5 kg |
| IP grade: | 20 |
| glowing wire: | 650 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | SMD LED |
| overall power: | 22.4 W |
| device flow: | 1,456 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L90 B20 |
| color temperature: | 3000 K |
| color rendering index: | >90 |
| Note: |
On request: emergency version by adding the kit |