| Code: | 4195 |
| Name: | SINDI 220 |
| typology: | RECESSED SPOT |
| family: | SINDI |
| intended use: | Indoor |
| installation: | Recessed Ceiling |
| recessed hole: | ø 225x225 mm |
| fixing: | Steel wire springs |
| body / structure: | Steel plate body and die-cast aluminum frame/ring |
| painting: | Interior polyester powder coating |
| color: | Grey |
| optical reflector: | 99.8% pure aluminum reflector |
| power supply: | Integrated into the LED module |
| light beam: | Symmetrical diffusing 80° |
| insulation class: | Classe 2 |
| weight: | 2.9 kg |
| IP grade: | 20/44 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | Power LED |
| overall power: | 21.0 W |
| device flow: | 1,493 lm |
| nominal life: | 35.000 (h) L70 B50 |
| color temperature: | 3000 K |
| color rendering index: | >80 |
| False ceiling thickness (min/max): | 5 mm |
| Note: |