| Code: | 5403-FH-30 |
| Name: | AURORA XS FOOD |
| typology: | FOOD SUSPENSIONS |
| family: | AURORA FOOD |
| intended use: | Foodlighting, Indoor |
| installation: | Suspension |
| fixing: | Suspension system with steel rope(s) L=3100 mm and micrometric adjustment |
| body / structure: | Aluminum sheet metal body and aluminum die-cast optical compartment EN AB-47100. |
| painting: | Interior polyester powder coating |
| color: | Grey |
| optical reflector: | 99.8% pure aluminum reflector |
| power supply: | Integrated power supply for LED, stabilized output 1050mA dc |
| light beam: | Symmetrical diffusing 30° |
| insulation class: | Classe 1 |
| weight: | 3.10 kg |
| IP grade: | 20 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | COB LED |
| overall power: | 41.0 W |
| device flow: | 4,484 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L90 B20 |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | >90 |
| Note: |
Recommended for fish and shellfish. Available upon request: Fabric power cord in two different colors: |