| Code: | 67395-LBN-40 |
| Name: | BEND SLIM MINI |
| typology: | PROJECTORS & TRACKS 230V |
| family: | BEND SLIM |
| intended use: | Indoor |
| installation: | Track Mounting |
| fixing: | Electrical adapter for rail mounting |
| body / structure: | Die-cast aluminum body EN AB-47100 |
| painting: | Interior polyester powder coating |
| color: | Rought white |
| optical reflector: | Metalized polycarbonate mirror reflector |
| power supply: | Integrated driver for LED, 350mA dc stabilized output |
| light beam: | Symmetrical diffusing 40° |
| insulation class: | Classe 2 |
| weight: | 0.5 kg |
| IP grade: | 20 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | COB LED |
| overall power: | 14.4 W |
| device flow: | 1,535 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | > 90 |
| Note: |
50 % - aluminum 21 % - electronic components 20 % - polycarbonate 5 % - brass 2 % - copper 1 % - steel 1 % - tin |