| Code: | E3820-LBC-75 |
| Name: | RULED LINEAR IP65 |
| typology: | CEILING/WALL LIGHTS |
| family: | RULED LINEAR IP65 PLAFONE |
| intended use: | Indoor, Outdoor |
| installation: | Projector |
| painting: | Polyester powders |
| color: | Black wrinkling |
| optical reflector: | Optics with mirrored metallized polycarbonate reflectors |
| power supply: | Built-in driver for LED, stabilised output 400mA dc |
| light beam: | Extra diffusing 75° |
| insulation class: | Classe 1 |
| weight: | 1.5 kg |
| IP grade: | 65 |
| IK grade: | 07 |
| glowing wire: | °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | POWER LED |
| overall power: | 22.0 W |
| device flow: | 2,556 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 3000 K |
| color rendering index: | >80 |
| Note: |
On request: beams 12°- 55° - AS - AE |