| Code: | E4084AS-LBC |
| Name: | ELLE XS |
| intended use: | Outdoor |
| installation: | Wall Mounting |
| painting: | Polyester powder coating with special outdoor treatment (sandblasting, pickling, No. 3 washing, fluorzirconing, epoxy powder primer and polyester powder surface finish). |
| color: | Black |
| optical reflector: | LED lens in methacrylate |
| power supply: | Integrated driver for LED, 350mA dc stabilized output |
| light beam: | Asymmetrical 40° |
| insulation class: | Classe 1 |
| weight: | 1.7 kg |
| IP grade: | 65 |
| IK grade: | 06 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | SMD LED |
| overall power: | 14.0 W |
| device flow: | 1,931 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 3000 K |
| color rendering index: | >90 |
| Note: |
On request: polycarbonate glass to achieve IK10 |