| Code: | E5595-LBN-24 |
| Name: | DOUBLELIGHT 140 |
| typology: | CEILING/WALL LIGHTS |
| family: | DOUBLELIGHT |
| intended use: | Outdoor |
| installation: | Wall Mounting |
| painting: | Polyester powder coating with special outdoor treatment (sandblasting, pickling, No. 3 washing, fluorzirconing, epoxy powder primer and polyester powder surface finish). |
| color: | Grey |
| optical reflector: | Metalized polycarbonate mirror reflector |
| power supply: | Integrated driver for LED, 700mA dc stabilized output |
| light beam: | Symmetrical, dual emission 24° |
| insulation class: | Classe 1 |
| weight: | 3.2 kg |
| IP grade: | 65 |
| glowing wire: | 650 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | COB LED |
| overall power: | 52.0 W |
| device flow: | 7,471 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | >90 |
| Note: |
On request: Version with flush ring safety glass |