| Code: | E8239-LBN-12 |
| Name: | SUBMARINER 175 LBN 12° |
| typology: | UNDER WATER LIGHTS |
| family: | SUBMARINER |
| intended use: | Outdoor |
| installation: | Floor/wall/plafone fixing |
| painting: | Transparent protective coating |
| color: | Satin stainless steel |
| optical reflector: | LED lens made of methacrylate - Adjustable optics |
| power supply: | Not included; must be ordered separately |
| light beam: | Symmetrical diffusing 12° |
| insulation class: | Classe 3 |
| weight: | 2.4 kg |
| IP grade: | 68 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | Power LED |
| overall power: | 11.8 W |
| device flow: | 1,631 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | >80 |
| Note: |
Power cord with water-resistant protection, 0.9 m long. Available upon request: Fixtures supplied with frosted glass E....-A Frosted glass. |