| Code: | E8540-LBI-EM |
| Name: | NEW QUARTO DI SFERA |
| typology: | RESIDENTIAL WALL-LIGHTS |
| family: | QUARTO DI SFERA |
| intended use: | Outdoor |
| installation: | Wall Mounting |
| painting: | Polyester powder coating with special outdoor treatment (sandblasting, pickling, No. 3 washing, fluorzirconing, epoxy powder primer and polyester powder surface finish). |
| color: | White |
| optical reflector: | 99.8% pure aluminum reflector |
| power supply: | Integrated electronic driver, inverter and battery |
| light beam: | Symmetrical diffusing ° |
| insulation class: | Classe 1 |
| weight: | 4.5 kg |
| IP grade: | 65 |
| IK grade: | 6 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | SMD LED |
| overall power: | 20.0 W |
| device flow: | 711 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B50 |
| color temperature: | 6000 K |
| color rendering index: | >80 |
| Note: |