| Code: | E900-M-LBN |
| Name: | EYES 20 BASIC |
| typology: | CEILING/WALL MICRO RECESSED SPOTS |
| family: | EYES |
| intended use: | Outdoor |
| installation: | Recessed Ceiling/Wall |
| recessed hole: | Ø 16 mm. |
| fixing: | Steel springs |
| body / structure: | Aluminum body and chrome-plated brass ring/frame |
| color: | Chrome |
| optical reflector: | LED lens in methacrylate |
| power supply: | Not included; must be ordered separately |
| light beam: | Symmetrical diffusing 60° |
| insulation class: | Classe 3 |
| weight: | 0.04 kg |
| IP grade: | 65 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | Power LED |
| overall power: | 1.2 W |
| device flow: | 85 lm |
| nominal life: | 50000 (h) L80 B10 |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | >90 |
| False ceiling thickness (min/max): | 2 mm |
| Note: |
Optional: E...-LBL = Blue LED |