| Code: | KT5840LBNBAS |
| Name: | RULED T20 |
| typology: | RECESSED SPOT |
| family: | RULED |
| intended use: | Indoor |
| installation: | Recessed Ceiling |
| recessed hole: | ø 190 mm |
| fixing: | Steel springs |
| body / structure: | Aluminum sheet metal body and polycarbonate ring/frame |
| color: | Rought white |
| optical reflector: | Metalized polycarbonate mirror reflector |
| power supply: | Remote driver for LED, 800mA dc stabilized output |
| light beam: | Double Asymmetrical BAS° |
| insulation class: | Classe 2 |
| weight: | 0.9 kg |
| IP grade: | 20/40 |
| IK grade: | 6 |
| glowing wire: | 650 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | Power LED |
| overall power: | 23.0 W |
| device flow: | 1,353 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | >90 |
| False ceiling thickness (min/max): | 1 mm |
| Note: |
For this product, you may select a different RAL color in addition to the standard paint color specified for this model, but only upon request. |