| Code: | KT5881LBN75 |
| Name: | RULED Q14 |
| typology: | RECESSED SPOT |
| family: | RULED |
| intended use: | Indoor |
| installation: | Recessed Ceiling |
| recessed hole: | ø 136x136 mm |
| fixing: | Steel springs |
| body / structure: | Extruded aluminum body and die-cast aluminum optical compartment |
| color: | Black |
| optical reflector: | Metalized polycarbonate mirror reflector |
| power supply: | Remote driver for LED, 650mA stabilized output |
| light beam: | Symmetrical diffusing 75° |
| insulation class: | Classe 3 |
| weight: | 1.2 kg |
| IP grade: | 20/40 |
| glowing wire: | 650 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | Power LED |
| overall power: | 18.0 W |
| device flow: | 2,112 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | >90 |
| False ceiling thickness (min/max): | 1 mm |
| Note: |