| Code: | KTE886G-LBN-C |
| Name: | EYES 40-T |
| intended use: | Outdoor |
| installation: | Recessed Ceiling/Wall |
| recessed hole: | Ø 28 mm |
| fixing: | Locking ring for accessible ceilings |
| body / structure: | Aluminum body and chrome-plated brass ring/frame |
| color: | Chrome |
| optical reflector: | Metalized polycarbonate mirror reflector |
| power supply: | Remote driver for LED, 350mA dc stabilized output |
| light beam: | Symmetrical diffusing 45° |
| insulation class: | Classe 3 |
| weight: | 0.27 kg |
| IP grade: | 65 |
| glowing wire: | 650 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | COB LED |
| overall power: | 4.5 W |
| device flow: | 380 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L80 B20 |
| color temperature: | 4000 K |
| color rendering index: | >90 |
| False ceiling thickness (min/max): | 1 mm |
| Note: |