| Code: | 57558-FV |
| Name: | NET BLOCK 13 FOOD |
| typology: | FOOD RECESSED |
| family: | NET BLOCK FOOD |
| intended use: | Indoor, Foodlighting |
| installation: | Recessed Ceiling |
| recessed hole: | ø 129 mm |
| fixing: | Steel springs |
| body / structure: | Die-cast aluminum body EN AB-47103 |
| painting: | Interior polyester powder coating |
| color: | Rought white |
| optical reflector: | 99.8% pure aluminum reflector |
| power supply: | Remote driver for LED, stabilized output 900mA dc |
| light beam: | Symmetrical diffusing 40° |
| insulation class: | Classe 2 |
| weight: | 1 kg |
| IP grade: | 54 |
| glowing wire: | 650 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | COB LED |
| overall power: | 39.0 W |
| device flow: | 3,600 lm |
| nominal life: | 50.000 (h) L90 B50 |
| color temperature: | 3000 K |
| color rendering index: | >90 |
| False ceiling thickness (min/max): | 1 mm |
| Note: |
On request: finishing colours GA On request: beam 25° |