| Code: | E8941-PS-LBC6 |
| Name: | LONGLIGHT |
| typology: | LINEAR CEILING/WALL |
| family: | LONGLIGHT |
| intended use: | Outdoor |
| installation: | Wall Mounting |
| fixing: | With brackets provided |
| body / structure: | Extruded aluminum body - Die-cast aluminum headers |
| painting: | Polyester powder coating with special outdoor treatment (sandblasting, pickling, No. 3 washing, fluorzirconing, epoxy powder primer and polyester powder surface finish). |
| color: | Grey |
| optical reflector: | LED lens in methacrylate |
| power supply: | Integrated driver for LED, 350mA dc stabilized output |
| light beam: | Concentric symmetrical 10° |
| insulation class: | Classe 2 |
| weight: | 1.8 kg |
| IP grade: | 65 |
| IK grade: | 09 |
| glowing wire: | 850 °C |
| lamp included: | Yes |
| LED type: | Power LED |
| overall power: | 8.0 W |
| device flow: | 438 lm |
| nominal life: | 50000 (h) L70 B50 |
| color temperature: | 3000 K |
| color rendering index: | >90 |
| Note: |
On request: 40° beam |